Apgamų ir odos darinių diagnostika bei gydymas

Apgamų, karpų, keratomų, riebalinių ataugų, papilomų bei kitų odos darinių
diagnostika ir gydymas.

Pigmentiniai odos dariniai ir jų gydymas mūsų centre.

Kiekvienas iš mūsų savo odoje turi kelias aiškiai matomas „rudas dėmeles“. Strazdanos, senatvinės dėmės, pigmentiniai apgamai. Visa tai tik keletas iš dažnai sutinkamų odos pigmentinių darinių. Nors į daugelį jų mes nekreipiame dėmesio, kai kurie iš jų tikrai krenta į akis ir darko bendrą kūno grožį, o kai kurie gali transformuotis į odos vėžį.

Melaninas – tai odos ląstelių pigmentas. Nuo jo priklauso mūsų odos spalva. Šviesi oda ar tamsi, tai priklauso nuo melanino kiekio. Pigmentiniai odos dariniai yra tamsios spalvos todėl, kad didelis melanino kiekis yra susikaupęs vienoje odos vietoje. Didelę melanino koncentraciją vienoje vietoje lemia daugelis faktorių. Kai kuriuos mes turime nuo gimimo, bet didžioji dauguma atsiranda dėl per didelio saulės spindulių poveikio.

Kokie pigmentiniai odos dariniai yra įtartini ?

Jeigu, nors vienas iš jūsų kūno pigmentinių darinių keičiasi pagal šiuos kriterijus, nedelsdami
kreipkitės į mūsų Centro onkologą – dermatologą:

  • asimetrija;
  • kontūro nelygumai;
  • spalvos pakitimai;

  • diametras daugiau nei 6 mm;
  • pakilimas

Kokius pigmentiniu odos darinius galima pašalinti ?

Pirmiausiai jūsų gydytojas turi apžiūrėti ir nustatyti kokio tipo yra pigmentinis darinys. Dauguma pigmentinių odos darinių reikia prieš procedūrą ištirti skaitmeniniu epiliuminesenciniu mikroskopu. Tai naujausias ir kol kas geriausias pasauly je objektyvus pigmentinių odos darinių tyrimo būdas, leidžiantis tiksliai diagnozuoti piktybinius odos darinius.
Tyrimo metu tarsi „nuimamas“ odos viršutinis rageninis sluoksnis (stratum corneum), taigi išryškėja dermatoskopiniai požymiai, kurie nematomi plika akimi. Šio tyrimo pagalba galima tiksliai nustatyti kokius darinius galima pašalinti ir kokiu būdu.
Pigmentiniai odos dariniai gali būti lengvai pašalinami šiuolaikiniu lazeriu mūsų Centre. Lazeris šviesos pagalba pašalina odos pigmentinius darinius. Lazeriai skleidžia vieno ar kito specifinio ilgio šviesos bangas, kurias sugeria odos pigmentas. Kai lazerio spinduliai eina per odą, juos sugeria padidintos koncentracijos odos pigmentas melaninas, – tada jis išbąla ir yra pilnai pašalinamas. Aplinkinė oda lieka sveika ir nepaliesta.

Kas tai “pigmentiniai odos” dariniai?

Odoje esančios ląstelės melanocitai gamina odos pigmentą melaniną. Kai odoje yra melanocitų žymus perteklius, atsiranda pigmentiniai odos dariniai. Taip formuojasi šlakai, rudos senatvinės dėmės,
apgamai, lentigines.

Pigmentiniai odos dariniai:

  • Odos pigmentiniai apgamai – juos pirmiausia reikia ištirti skaitmeninės epiliuminescencijos aparatu;
  • Lentigines – plokščios, rudos spalvos odos dėmės, atsiranda po dažno saulės spindulių poveikio;
  • Keratoses – nedaug iškilios pigmentinės dėmės, ypač dažnai lokalizuojasi nugaros ir rankų odoje;
  • Šlakai – rusvos spalvos dėmės , dažnos žmonėms, turintiems šviesią odą;
  • Dermatosis Papulosis Nigra – mažos, juodos odos dėmės, dažniau sutinkamos pas Azijiečius ir kiti dariniai.

Įtartinus pigmentinius odos darinius būtina ištirti skaitmeniniu epiliuminescentiniu mikroskopu (dermatoskopija). Šio tyrimo pagalba galima tikslai nustatyti, kokius darinius reikia pašalinti ir kokiu būdu.

Kiek reikės gydymo kursų?

Beveik visiems pigmentiniams dariniams užtenka vieno gydymo kurso. Jei darinys yra labai didelis, gali prireikti kelių gydymo seansų.

Ar gali atsinaujinti pigmentacija toje pačioje vietoje?

Paprastai pašalinus, pigmentiniai dariniai toje pačioje vietoje neatsinaujina.

LABAI SVARBU! Lazeriu nešalinama odos melanoma ir kai kurie kiti piktybiniai odos dariniai. Jei yra įtarimas, gydytojas išaiškins jums visas gydymo galimybes ir būdus.

Koks pooperacinis gydymas reikalingas po gydymo lazeriu?

Koks pooperacinis gydymas reikalingas po gydymo lazeriu?
Kadangi daugelis pigmentinių odos darinių susidaro dėl per didelio saulės spindulių poveikio, būtina naudoti apsauginius kremus nuo saulės. Gydytojas jums patars, kokį kremą ir su kokiu SPF faktoriumi pasirinkti. Geriausiai tinka kombinuoti specialūs kremai, į kurių sudėtį įeina silikoninis gelis, vitaminai E, K, ko-enzymas Q-10 bei saulės spindulių filtrai. Jie mažina odos paraudimą, apsaugo nuo randų formavimosi, nuo sulės spindulių žalingo poveikio bei kitų nepalankių aplinkos faktorių.

Ankstyva melanomos diagnostika

Melanoma – pati agresyviausia odos vėžio forma. Šitas navikas atsiranda iš melanocitų – ląstelių, kurios gamina odos pigmentą melaniną, nuo kurio priklauso mūsų odos spalva bei tipas. Melanoma sparčiausiai plintantis ir didžiausią mirtingumą iš visų odos vėžių sukeliantis navikas.
Įtartinus pigmentinius odos darinius būtina ištirti skaitmeniniu epiliuminescentiniu mikroskopu (dermatoskopija). Šio tyrimo pagalba galima tikslai nustatyti, kokius darinius reikia pašalinti ir kokiu būdu. Tyrimo metu tarsi „nuimamas” odos viršutinis rageninis sluoksnis (stratum corneum), taigi išryškėja dermatoskopiniai požymiai, kurie nematomi plika akimi.Todėl piktybinė melanoma nustatoma ankstyvoje stadijoje – nuo ko ir priklauso ligos prognozė ir išgyvenamumas.